Mając bardzo napięty harmonogram zajęć i skłonność do wypalenia zawodowego, kobiety często mogą ponieść konsekwencje stresującego trybu życia i jego wpływu na gospodarkę hormonalną. Brak równowagi hormonalnej może powodować szereg objawów i problemów zdrowotnych, od niepłodności i PCOS po PMS. Leczenie tych problemów u źródła wymaga wielopłaszczyznowego podejścia, które często obejmuje kompleksowe odżywianie, suplementy i zmiany stylu życia, a także leczenie uzupełniające.
Akupunktura poprawiająca płodność, równowagę hormonalną, objawy PMS i objawy menopauzy to obiecująca metoda leczenia uzupełniającego, którą sama wykonuję u swoich pacjentek 🙂
Chociaż nie jest to nowa, wymyślna interwencja, akupunktura i inne metody medycyny chińskiej i wschodnioazjatyckiej są stosowane od wieków w leczeniu zdrowia kobiet, a badania potwierdzają, że praktyki te mogą pomóc złagodzić wiele problemów zdrowotnych, z którymi borykają się obecnie kobiety.
Akupunktura to uzupełniający zabieg medyczny, którego celem jest stymulacja określonych punktów fizycznych na ciele, najczęściej za pomocą cienkich, sterylnych igieł wbijanych w powierzchnię skóry. Akupunktura może również obejmować między innymi terapię elektroakupunkturą, moksyterapię lub terapię ciepłem oraz terapię uszną.
Wszystkim zainteresowanym polecam książkę “Iskra w maszynie”, która tłumaczy działanie akupunktury. W organizmie nas wszystkich, znajduje się powięź, zbudowana m.in. z kolagenu, który ma przewodnictwo elektryczne. Sama powięź jest piezoelektrykiem co oznacza, że zastymulowana może generować prąd - tak więc stymulacja powięzi - poprzez np. wbijanie igieł w odpowiednie punkty - w odpowiednich punktach zmienia energetykę organizmu.
Akupunkturzyści uważają, że wiele dolegliwości medycznych wynika z braku równowagi wewnętrznej, która tłumi naturalny przepływ krwi, hormonów i przekaźników chemicznych w organizmie. Uważa się, że mechanizm działania akupunktury polega na uwalnianiu tych blokad i stymulowaniu naturalnego przepływu ciała poprzez oddziaływanie na określone punkty nacisku, które pomagają uwolnić to napięcie. Uważa się, że w ten sposób organizm jest w stanie powrócić do stanu homeostazy, umożliwiając w ten sposób przywrócenie równowagi.
Po spotkaniu z akupunkturzystą poświęca on czas na poznanie Twoich aktualnych objawów i historii zdrowia, a następnie stymuluje punkty akupunktury powiązane z Twoimi głównymi problemami zdrowotnymi. W tradycyjnej akupunkturze igły pomagają stymulować układ nerwowy organizmu, wspierając w ten sposób uwalnianie endorfin i innych substancji chemicznych w mięśniach, rdzeniu kręgowym i mózgu. W rezultacie te substancje chemiczne i hormony służą jako naturalne środki przeciwbólowe, które mogą również zwiększać przepływ krwi i zmieniać aktywność mózgu, pomagając korygować podstawowe dolegliwości i brak równowagi w organizmie.
Akupunktura może być pomocną uzupełniającą metodą leczenia wielu rodzajów problemów zdrowotnych, ale co ciekawe,
istnieją kopnkretne dowody naukowe i anegdotyczne potwierdzające jej szczególne zastosowanie w problemach związanych ze zdrowiem hormonalnym kobiet.
Około 8 do 12 procent par na całym świecie ma problemy z niepłodnością, a w ostatnich latach odsetek ten stale rośnie. Akupunktura poprawiająca płodność wysunęła się na pierwszy plan jako metoda leczenia, która przyniosła obiecujące rezultaty zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. (Przeczytaj również o związku między zdrowiem tarczycy a płodnością TUTAJ)
Stwierdzono, że u kobiet akupunktura wywiera pozytywne skutki, wspierając czynność zarówno jajników, jak i pęcherzyków, jednocześnie zwiększając przepływ krwi do endometrium – błony śluzowej otaczającej macicę – pomagając w tworzeniu grubej, bogatej wyściółki. Grubość endometrium jest niezbędna w czasie ciąży, ponieważ ułatwia pomyślną implantację zarodka w macicy. Z tego powodu akupunktura stała się również często stosowaną metodą leczenia przed i w trakcie zapłodnienia in vitro (IVF) w nadziei, że zwiększy szanse na pomyślną ciążę, a jednocześnie zapewni wsparcie w zmniejszeniu stresu podczas leczenia niepłodności. U mężczyzn akupunktura jest również korzystna dla płodności, pomagając poprawić jakość i ruchliwość plemników oraz zwiększając przepływ krwi do męskich narządów rozrodczych.
Ponadto uważa się, że efekt redukcji stresu związany z leczeniem akupunkturą niezależnie wpływa na płodność, pomagając obniżyć poziom kortyzolu w mózgu, którego podwyższony może zakłócać funkcjonowanie przysadki mózgowej – struktury wielkości grochu u podstawy mózgu. Od jej aktywności zależy m.in. wydzielanie hormonów.
Poza niepłodnością, akupunktura jest jedną z niewielu interwencji medycznych zatwierdzonych do stosowania w czasie ciąży i pomaga radzić sobie z typowymi objawami prenatalnymi, takimi jak poranne mdłości, nudności, bóle, bóle krzyża, lęk i bezsenność, których wyniki zostały pozytywnie zbadane. (TUTAJ mozesz przeczytać o odpowiedniej suplementacji w ciąży).
Z raportu opublikowanego w czasopiśmie Human Reproduction Update wynika, że aż 95 procent miesiączkujących kobiet skarży się na jakąś formę bólu miesiączkowego, zwanego także bolesnym miesiączkowaniem. Często bolesne miesiączkowanie może obejmować intensywne skurcze macicy lub krzepnięcie krwi występujące podczas menstruacji.
Poza zażyciem leku przeciwbólowego bądź rozkurczowego i przytuleniem się do poduszki grzewczej, kobiety często czują się bezbronne wobec nieszczęść związanych z comiesięcznym bólem miesiączkowym. (Może tu pomóc także magnez oraz Vitex angus castus.) Jednak ostatnie badania pokazują, że akupunktura może złagodzić ból miesiączkowy.
Badanie z 2017 roku wykazało, że akupunktura pomaga regulować cykle menstruacyjne u kobiet, zmniejszając w ten sposób ból menstruacyjny i normalizując przepływ krwi.
Badanie udowadnia, że kobiety, które otrzymały trzy zabiegi akupunktury na tydzień przed miesiączką przez trzy kolejne cykle, doświadczyły znacznej poprawy zarówno w zakresie intensywności bólu miesiączkowego, jak i ogólnej jakości życia. (O bolesnych miesiączkach możesz przeczytać również - TUTAJ).
Podobne wyniki uzyskano w metaanalizie 60 randomizowanych, kontrolowanych badań, w których oceniano skuteczność akupunktury w leczeniu bolesnego miesiączkowania – powołując się na to, że w porównaniu z brakiem leczenia lub stosowaniem NLPZ (takich jak np. ibuprofen) akupunktura pomogła zmniejszyć ból menstruacyjny i związanych z nimi objawów skuteczniej.
Migreny występujące tuż przed, w trakcie lub tuż po okresie, zwane migreną menstruacyjną, dotykają wiele kobiet miesiączkujących. Migreny menstruacyjne są powiązane ze zmianami poziomu hormonów zachodzącymi podczas cyklu miesięcznego i często są spowodowane spadkiem estrogenu lub progesteronu. Chociaż migreny nie są wyłącznie problemem kobiet, kobiety cierpią na nie trzy razy częściej niż mężczyźni, przy czym migreny menstruacyjne dotykają około 60 procent tych kobiet.
Akupunktura jest jednym ze sposobów zmniejszenia częstotliwości, czasu trwania i intensywności migreny oraz potencjalnego zapobiegania im. Systematyczny przegląd 22 badań klinicznych dotyczących akupunktury w leczeniu migreny wykazał, że spośród 4985 badanych uczestników częstość występowania bólów głowy zmniejszyła się o 50 procent lub więcej u aż 59 procent osób poddawanych akupunkturze.
Chociaż mechanizm biologiczny odpowiadający za łagodzenie i zmniejszenie bólu migrenowego przez akupunkturę pozostaje niejasny, naukowcy przewidują, że igły umieszczone w określonych punktach nacisku na ciele mogą pomóc w aktywowaniu szlaków w organizmie, które odgrywają zasadniczą rolę w łagodzeniu bólu . W przypadku migreny menstruacyjnej prawdopodobnie istnieje również wpływ podobny do akupunktury na płodność, który pomaga poprawić przepływ krwi do narządów rozrodczych, zmniejszyć stres i zrównoważyć hormony płciowe, co prowadzi do zmniejszenia wahań hormonalnych w ciągu miesiąca. (TUTAJ mozesz przeczytać o nowoczesnych metodach radzenia sobie z napadowymi bólami głowy).
Zespół policystycznych jajników – powszechnie określany jako PCOS – to schorzenie, które dotyka 1 na 10 kobiet w wieku rozrodczym, co czyni go jednym z najczęstszych problemów endokrynologicznych obserwowanych u kobiet. Kobiety z PCOS mają zaburzenia równowagi hormonalnej i związane z nimi problemy metaboliczne, które często mogą powodować problemy, takie jak nieregularne miesiączki, trudności z zajściem w ciążę i przyrost masy ciała.
Kilka ostatnich badań klinicznych wykazało, że akupunktura może pomóc w leczeniu zaburzeń owulacyjnych i wrażliwości na insulinę często związanych z PCOS. Donoszono również, że akupunktura zmniejsza poziom testosteronu i uwalnianie innych męskich hormonów u pacjentów z PCOS – co jest częstą częścią braku równowagi hormonalnej związanej z wysokim poziomem androgenów obserwowanym u osób cierpiących na tę chorobę.
Akupunktura może również działać poprzez wpływ na układ w mózgu uwalniający hormony, co prowadzi do zmniejszenia uwalniania hormonu luteinizującego z przysadki mózgowej, co może również hamować uwalnianie męskich hormonów z jajników. Ponieważ kobietom z PCOS często trudniej jest zajść w ciążę, jest to kolejny powód, dla którego akupunktura poprawiająca płodność może być tak skuteczna.
Naturalny proces menopauzy to trwający około 4-5 lat okres, charakteryzujący się spadkiem poziomu hormonów rozrodczych po czterdziestym lub pięćdziesiątym roku życia kobiety, któremu często towarzyszą uderzenia gorąca, nocne poty, zaburzenia snu, zmiany nastroju i suchość pochwy. (Przeczytaj o 8 magicznych pigułkach, dzięki którym będziesz tryskać energią TUTAJ)
Badanie z 2019 roku, w którym wzięło udział 70 kobiet przechodzących menopauzę, wykazało, że gdy kobiety poddawały się zaledwie 15-minutowej sesji standardowej akupunktury raz w tygodniu, zauważyły zmniejszenie uderzeń gorąca po 3 tygodniach, a 80 procent zgłosiło poprawę w ich nasileniu.
Poprawiły się także takie objawy jak częstotliwość pocenia się (w tym poty nocne), zaburzenia snu, objawy emocjonalne oraz zmiany skórne po 6 tygodniach. Akupunktura w okresie menopauzy może być również bardziej naturalną alternatywą dla kobiet, które nie mogą lub nie chcą stosować terapii hormonalnej w celu złagodzenia objawów.
Podobnie jak fizjoterapia, akupunktura jest interwencją medyczną zorientowaną na proces. Oznacza to, że aby uzyskać najlepsze rezultaty, często wymagane są kolejne sesje, aby czerpać korzyści, które udowodniono.
W przypadku problemów hormonalnych związanych z płodnością, bólem miesiączkowym i migreną menstruacyjną powszechnie zaleca się cotygodniową akupunkturę przez co najmniej trzy do czterech miesięcy przed ustaleniem, czy przynosi ona zamierzony efekt.
Kwestie te często wymagają miesięcznych obserwacji przez co najmniej kilka cykli w celu oceny poprawy. Stałe tempo leczenia akupunkturą wydaje się być kluczem do uzyskania efektu terapeutycznego w miarę upływu czasu.