Kiedy będziesz gotowa zajść w ciążę, jesteś gotowa. Nawet jeśli próbowałaś złagodzić swoje oczekiwania, wmawiając sobie, że może to zająć trochę czasu, nadal może to być niezwykle frustrujące i niepokojące, gdy mijają miesiące – a nawet lata – a dwie różowe linie wciąż nie pojawiają się na Twoim teście ciążowym. Nawet najbardziej cierpliwa osoba może prędzej czy później zacząć zastanawiać się nad możliwymi przyczynami niepłodności.
Wiele kobiet próbujących zajść w ciążę może być zniechęconych i zasmuconych tym procesem, jeśli nie nastąpi to natychmiast. Chociaż na płodność mogą wpływać choroby podstawowe oraz czynniki związane ze stylem życia, ważne jest, aby wiedzieć, że niepłodność nie jest twoją winą.
Poniżej znajduje się siedem powodów, dla których możesz mieć problemy z zajściem w ciążę, a które często można przeoczyć w medycynie konwencjonalnej. Pamiętaj, że to nie jedyne sposoby na problemy z zajściem w ciążę.
Zarówno niedoczynność, jak i nadczynność tarczycy mogą wpływać na owulację, powodować nieregularne cykle miesiączkowe i prowadzić do braku równowagi w hormonach płciowych, co może obniżać szanse zajścia w ciążę. (Właściwy poziom hormonów tarczycy jest również niezbędny dla zdrowego, rosnącego płodu.) Problem w tym, że objawy choroby tarczycy, takie jak przyrost lub utrata masy ciała, zaparcia lub biegunka, drażliwość lub problemy ze snem, można przypisać innym czynnikom, np. stresującemu harmonogramowi, więc łatwo je przeoczyć.
Warto wykonać pełen panel tarczycowy, aby uzyskać jak najszerszy obraz potencjalnych problemów z tarczycą.
Oczywistym jest, że stres może powodować problemy z płodnością. Kobiety poddawane leczeniu niepłodności zgłaszają większe ilości stresu, lęku i depresji, jak szczegółowo opisano w Dialogues in Clinical Neuroscience. Naukowo mniej jasne (choć osobiście dla mnie pewne) jest to, czy stres jest bezpośrednią przyczyną problemów z płodnością, chociaż wstępne badania wykazały, że kobiety poddawane leczeniu niepłodności i uczestniczące w programach relaksacyjnych opartych na uważności zmniejszają lęk i częściej zachodzą w ciążę. (Więcej o obniżaniu poziomu stresu i tym samym zwiększeniu szans na ciążę przeczytasz TUTAJ)
Wskazuje to na korelację między nimi, jeśli nie na związek przyczynowy, ale nauka sprawdza. Jeśli ciało wyczuje, że jesteś w niebezpieczeństwie – a może to wynikać z czegokolwiek, na przykład stresu związanego z pracą lub problemami rodzinnymi – funkcje, które nie są konieczne do przeżycia stracą priorytet. Obejmuje to też reprodukcję.
Istnieje kaskada zmian fizjologicznych, które zachodzą, gdy jesteś zmartwiona i niespokojna. Istnieje wiele anegdotycznych doniesień o osobach, które przez lata poddawały się leczeniu niepłodności, a w chwili, gdy zdecydują, że nie będą już tego robić i że stres minie, bum, zachodzą w ciążę.
Stres będzie się pojawiał, ale możesz nauczyć się radzić sobie z nim w zdrowszy dla siebie sposób. Na przykład medytacja wzmocni układ nerwowy, aby lepiej radził sobie ze stresem. Może to być też spacer z przyjacielem, próba delikatnej jogi, samotne spędzenie czasu lub kąpiel, czy pisanie dzienniczka wdzięczności. Ważne także w radzeniu sobie ze stresem? Spać . Regularny sen to jedna z najlepszych praktyk regulujących układ hormonalny.
Zespół policystycznych jajników (PCOS) to stan charakteryzujący się brakiem równowagi hormonalnej i dysfunkcją metaboliczną. PCOS występuje niezwykle często (chociaż wiele kobiet ma trudności z postawieniem właściwej diagnozy). PCOS jest jedną z najczestszych przyczyn problemów z zajściem w ciążę, ponieważ zakłóca owulację.
PCOS można zaobserwować w trzech przypadkach: u kobiet, które stosowały antykoncepcję przez długi czas i ich okresy nie wracają po zaprzestaniu; kobiety, które mają wysoki poziom insuliny (które mogą mieć problemy z utratą wagi i niektóre z bardziej klasycznych objawów PCOS, takie jak wypadanie włosów na skórze głowy); oraz kobiety cierpiące na choroby o podłożu zapalnym (więcej o chorobach o podłożu zapalnym przeczytasz TUTAJ). Te kobiety nie mają nadwagi, ale w organizmie występuje stan zapalny wynikający z takich czynników, jak dieta o wysokim indeksie glikemicznym, dieta wysokocukrowa i chroniczny stres.
Pomimo tego, co mogłaś usłyszeć, przy PCOS możliwe jest naturalne zajście w ciążę. Warto zacząć od diety równoważącej poziom cukru we krwi. Pomaga to zrównoważyć hormony i poziom kortyzolu.
Być może wiesz, że regularnie owulujesz, dzięki paskom testowym, które potwierdzają, że co miesiąc wypuszczasz komórkę jajową jak w zegarku. A mimo to nie jesteś w ciąży. Czy jest to przyczyna niepłodności? W przypadku wielu kobiet, które nie zachodzą w ciążę lub nie są w stanie jej utrzymać, stwierdza się, że w drugiej połowie cyklu nie wytwarzają wystarczającej ilości progesteronu. Przyczyną może być wspomniany wcześniej stres lub brakujące potrzeby żywieniowe.
Bycie „super zdrowym” powinno pomóc w płodności, prawda? W rzeczywistości może to przynieść odwrotny skutek: zaangażowanie w siłownię i zdrowe odżywianie może okazać się szkodliwe, jeśli dojdzie do skrajności. Rozpoznanie tego u siebie może być trudne, zwłaszcza jeśli ktoś Cię chwali za takie zachowanie. Niestety często uważa się, że jak na standardy społeczne bardzo o siebie dbasz, ale mimo to może to być obciążające dla systemu. Jednym ze znaków jest to, że Twoje miesiączki są nieregularne (lub całkowicie nieprzewidywalne) lub że całkowicie utraciłaś miesiączkę.
„Nadmierne ćwiczenia” mogą oznaczać zbyt dużo ćwiczeń lub ćwiczenia, które są zbyt intensywne dla organizmu. Uważamy, że treningi łagodzą stres, ale mogą podnieść poziom kortyzolu, jeśli są zbyt intensywne. A podnoszenie kortyzolu w niezdrowy sposób okrada inne hormony które są potrzebne do zdrowego cyklu. Jeśli zbyt rygorystycznie starasz się „być zdrową” i zauważasz, że miesiączki są nieregularne lub ich nie ma, spróbuj zwolnić, częstsze spacery i lekka joga.
Pomocne może być także rozluźnienie diety i pozwolenie sobie na większe jedzenie oraz mniejsze stresowanie się posiadaniem idealnego talerza. (Jak dieta i suplementacja mogą wspierać płodność, przeczytasz TUTAJ.)
Dobra równowaga trawienna wpływa na wszystko, a rozregulowanie jelit jest częstym problemem. Jeśli nie trawisz lub nie wchłaniasz prawidłowo składników odżywczych, nie tworzysz odpowiednich podstaw dla zdrowia hormonalnego i ogólnego.
Zdrowie przewodu pokarmowego jest jednym z elementów niezbędnych do utrzymania zdrowej ciąży, więc jeśli pacjentka zmaga się z problemami z płodnością, a przyczyną może być rozregulowanie jelit, czasem sugeruje się wstrzymanie wysiłków mających na celu zajście w ciążę na pewien czas, aby można było popracować nad zdrowiem układu trawiennego. (Dowiedz się, jak poprawić zdrowie jelit w 5 krokach TUTAJ.)
Substancje zaburzające funkcjonowanie układu hormonalnego to klasa substancji chemicznych, które naśladują hormony organizmu lub zakłócają je. W naszym codziennym otoczeniu mamy ich mnóstwo – od domowych środków czyszczących po produkty kosmetyczne i przechowywanie żywności. Tego typu substancje chemiczne zakłócają komunikację między mózgiem a układem hormonalnym.
Badania pokazują, że mężczyźni również odczuwają skutki działania tych substancji chemicznych. Badanie z 2017 roku wykazało, że liczba plemników spadła o 50–60 procent, a za ten spadek mogą odpowiadać chemikalia i pestycydy zaburzające funkcjonowanie układu hormonalnego. (ksenoestrogeny). Chociaż badania trwają zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, istnieją również dowody na to, że niektóre pestycydy, metale ciężkie, ftalany, parabeny i inne substancje chemiczne mogą zakłócać cykl menstruacyjny, hamować owulację, prowadząc do problemów z płodnością i powodować wcześniejszy spadek płodności. Nadal nie jest jasne, jaka dawka substancji chemicznych jest potrzebna, aby wpłynąć na płodność i jak ogólny poziom narażenia wpływa na każdą kobietę.
Ksenoestrogeny są wszechobecne, dlatego wiedza, od czego zacząć, może wydawać się przytłaczająca. W pierwszej kolejności należy wymienić kosmetyki, które pokrywają największą powierzchnię ciała, np. balsam czy olejek do ciała. (Wybierz na przykład te, które nie zawierają ftalanów). Wyeliminuj z domu substancje zapachowe, na przykład używaj bezzapachowych środków czyszczących w gospodarstwie domowym, unikaj odświeżaczy powietrza i świec oraz zmień perfumy na olejki eteryczne. Wreszcie, staraj się stosować dietę składającą się głównie z pełnowartościowej, prawdziwej żywności: owoców, warzyw, węglowodanów złożonych, białka i zdrowych tłuszczów, co pomoże Ci uniknąć większości potencjalnie szkodliwych substancji chemicznych znajdujących się w opakowaniach. Przechowuj żywność w pojemnikach szklanych lub silikonowych, a nie plastikowych.
[…] Nauka zdaje się w pewnym stopniu to potwierdzać. Jedno z dużych badań wykazało, że w latach następujących po ocenie niepłodności u mężczyzn z nieprawidłowymi parametrami nasienia występowała zwiększona śmiertelność, co sugeruje, że jakość nasienia może być wyznacznikiem zdrowia. (Przeczytaj również: 7 rzeczy, które mogą zakłócać Twoją płodność - TUTAJ) […]
[…] Tematy te są niezwykle obszerne, a ciąża minie bardzo szybko. Jeżeli nie jesteśmy pewni jaką drogę obrać warto poznać dwie strony medalu i wybrać to co dla nas najlepsze. W dzisiejszym świecie istnieje wiele sprzecznych informacji, wiele różnych podejść- poznajmy zawsze dwie przeciwne sobie „szkoły”, aby móc wyciągać obiektywne wnioski. Pamiętaj droga mamo, że czasami jedna decyzja potrafi odmienić życie na zawsze- i nie koniecznie na dobre. (Przeczytaj również artykuł: 7 rzeczy, które mogą zakłócać Twoją płodność -Jak holistycznie wspierać organizm?) […]