Doniesienia o spadku liczby plemników u mężczyzn mogą wpędzić Cię w spiralę zmartwień, jeśli rozważasz posiadanie dzieci, ale mimo że liczba plemników średnio spada, w przypadku płodności tak naprawdę liczy się jakość, a nie ilość. Mężczyźni wytwarzają miliony plemników, a do wykonania tej pracy wystarczy tylko jeden.
Niestety, jakość nasienia, która zwykle spada wraz z wiekiem, może obecnie spadać u znacznie młodszych mężczyzn, prawdopodobnie z powodu kumulujących się czynników związanych ze stylem życia.
Chociaż współczynniki dzietności są dyskusyjne i skomplikowane z powodu wielu czynników, zmniejszona ilość i jakość nasienia może w większym stopniu niż w przeszłości przyczyniać się do płodności mężczyzn. Może to potencjalnie wyjaśniać wyższy odsetek niepłodności przypisywany mężczyznom w niektórych badaniach.
Uważa się, że niepłodność męska jest odpowiedzialna za zaledwie 8 procent przypadków, ale połączenie czynników męskich i żeńskich powoduje aż 35 procent.
Jeśli Ty i Twój partner macie trudności z zajściem w ciążę po roku starań, każde z Was może rozważyć ocenę swojej płodności. (Przeczytaj również, jak akupunktura może poprawić Twoją płodność TUTAJ)
Dobra wiadomość jest taka, że ocena płodności u mężczyzn jest dość prosta. W większości przypadków mężczyźni powinni przejść zbadać jakość nasienia oraz wykonać badania laboratoryjne.
Aż 65-80 procent przypadków niepłodności męskiej ma związek z produkcją nasienia. Plemników nie tylko powinno być wystarczająco dużo, ale muszą one mieć normalny kształt, rozmiar i zdolność poruszania się.
Problemy z produkcją nasienia mogą być nieodłączne od urodzenia lub nabyte z powodu infekcji, toksyczności leków lub czynników środowiskowych, takich jak toksyny. Częstymi czynnikami są również dieta i niska produkcja testosteronu związana z nadwagą i otyłością.
Oprócz badania płodności, analiza nasienia może być ogólnie pomocnym biomarkerem zdrowia. Z nadmiernie uproszczonej, ale interesującej perspektywy ewolucyjnej niektórzy twierdzą, że kiedy nie będziesz już zdolny do reprodukcji, matka natura z tobą skończy.
Nauka zdaje się w pewnym stopniu to potwierdzać. Jedno z dużych badań wykazało, że w latach następujących po ocenie niepłodności u mężczyzn z nieprawidłowymi parametrami nasienia występowała zwiększona śmiertelność, co sugeruje, że jakość nasienia może być wyznacznikiem zdrowia. (Przeczytaj również: 7 rzeczy, które mogą zakłócać Twoją płodność - TUTAJ)
Wyniki badań obserwacyjnych wskazują, że zdrowa dieta jest bogata w składniki odżywcze: kwasy tłuszczowe omega-3, przeciwutleniacze, takie jak witamina E, witamina C, selen, cynk i likopen, witaminy takie jak D i kwas foliowy, a także uboga w nasycone kwasy tłuszczowe i kwasy tłuszczowe trans, które były odwrotnie powiązane z niską jakością nasienia.
Badania pokazują również, że jedzenie owoców morza, drobiu, zbóż, warzyw i owoców,wiąże się z podwyższoną jakością nasienia, natomiast diety bogate w przetworzone mięso, produkty sojowe, ziemniaki, pełnotłusty nabiał, sery, kawę, alkohol, napoje słodzone cukrem i słodycze mogą negatywnie wpływać na jakość nasienia. W szczególności wysokie spożycie alkoholu, kofeiny oraz czerwonego i przetworzonego mięsa negatywnie wpływa na współczynnik płodności.
Ogólnie rzecz biorąc, wydaje się, że ćwiczenia poprawiają jakość nasienia, ale badania wykazały, że rodzaj ćwiczeń ma znaczenie. Kiedy badacze porównali trening ciągły o umiarkowanej intensywności, trening ciągły o wysokiej intensywności i trening interwałowy o wysokiej intensywności, trening o umiarkowanej intensywności okazał się najlepszy. W rzeczywistości duże obciążenia podczas treningu wytrzymałościowego mogą pogarszać płodność. Ruszaj się, ale rób lżejsze treningi, aby zoptymalizować zdrowie plemników.
Unikaj nadmiernych ilości alkoholu i kofeiny, o których wiadomo, że negatywnie wpływają na płodność i produkcję nasienia. (Alkohol to toksyna w każdej ilości) Pij oba napoje tylko z umiarem, co dla większości oznacza ograniczenie spożycia do 1-2 drinków/filiżanek każdego z nich dziennie.
Liczne badania sugerują, że palenie papierosów wiąże się z mniejszą objętością nasienia, liczbą plemników i zmniejszonym odsetkiem ruchliwych plemników. Rzucając palenie, możesz zoptymalizować swoje szanse na poczęcie. Większość dowodów sugeruje, że przewlekłe, regularne i szczególnie intensywne używanie marihuany wiąże się również ze zmniejszoną liczbą i funkcją plemników.
Istnieje wiele środków, które, jeśli są odpowiednio stosowane, wykazują przeważnie łagodną do umiarkowanej poprawę zarówno pod względem ilości, jak i jakości nasienia.
Koenzym Q10, L-karnityna, eurycoma longifolia jack, imbir, Mucuna pruriens i shilajit mogą poprawić jakość i ruchliwość plemników. Dowody sugerują również, że liczbę plemników można nieznacznie zwiększyć za pomocą ashwagandy, cynku czy kwasu D-asparaginowego.
Pamiętaj, aby współpracować z doświadczonym lekarzem posiadającym praktyczną wiedzę naukową na temat tych i innych środków, aby określić, która substancja będzie dla Ciebie odpowiednia (o ile w ogóle będzie potrzebna), a także poda właściwy schemat dawkowania.
Nie należy lekceważyć stosowania suplementacji testosteronem. Młodzi mężczyźni mogą w rzeczywistości stać się niepłodni lub niepłodni z powodu niepotrzebnego lub niewłaściwego stosowania testosteronu. Suplementacja testosteronem może spowodować atrofię jąder, a następnie zmniejszyć liczbę plemników. W wielu przypadkach odwrócenie tego procesu jest trudne lub niemożliwe po długotrwałym stosowaniu.
Pamiętaj, że często obniżony poziom testosteronu idzie w parze z początkami bądź już zdiagnozowanym zespołem metabolicznym. Wtedy warto skupić się na odpowiedniej diecie, suplementacji oraz aktywności fizycznej zamiast od razu przyjmować testosteron.
Problemy z płodnością nie są rzadkością, ale często można je skorygować bez inwazyjnych i kosztownych interwencji.
Zazwyczaj fundamentalne i spersonalizowane podejście do zdrowia, obejmujące wyjątkowo zoptymalizowaną dietę dla danej osoby, odpowiedni odpoczynek i sen, dbałość o łagodzenie stresu i radzenie sobie z nim, regularne angażowanie się w odpowiednią aktywność fizyczną i być może specyficzną suplementację, pomoże poprawić nie tylko ogólne samopoczucie ale także sprawność seksualną i reprodukcyjną. (Przeczytaj również artykuł: 4 zioła naturalnie wspierające Twoją płodność TUTAJ)