INFLAMMAGING. Nie leczysz stanów zapalnych? Możesz szybciej się zestarzeć!
Jeśli ignorujesz stany zapalne i nie wyleczysz ich całkowicie, lub jeśli twój organizm notorycznie próbuje zwalczyć tzw. ciche zapalenia, narażasz się na przyspieszenie procesów starzenia. Według najnowszych badań, procesy starzenia się i stany zapalne, są ze sobą ściśle związane.
„Inflammaging", to połączenie dwóch terminów: "inflammation" (stan zapalny) i "aging" (starzenie się).
Inflammaging, oznacza proces szybszego starzenia się tkanek wywołany ciągłą ekspozycją na czynnik powodujący stan zapalny.
Chociaż stany zapalne są naturalną reakcją obronną organizmu, to ich przewlekłość może prowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia i urody. Przewlekłe stany zapalne mogą przyczyniać się do uszkodzeń komórek, białek i DNA oraz skracania się telomerów, prowadząc do przyspieszonej degeneracji tkanek i w konsekwencji starzenia się organizmu. (Czy wiesz, że stan zapalny wpływa również na Twoją psychikę? Czytaj tutaj).
Jak odróżnić ostry stan zapalny od cichego?
O tyle, o ile trudno nie zauważyć i ignorować ostrego stanu zapalnego, ciche zapalenia wymagają od ciebie zwiększonej uważności na twoje ciało i samopoczucie.
Ostre zapalenie rozwija się w odpowiedzi na uraz zewnętrzny lub infekcję i daje objawy takie, jak ból, zaczerwienienie, obrzęk, gorączka i pogorszenie działania miejsca objętego stanem zapalnym. Łatwo je wykryć poprzez badania z krwi, np. OB, CRP, morfologia (poziom limfocytów).
Ciche i przewlekłe zapalenie może dawać subtelne objawy, które czasem trudno powiązać z takim problemem. Może to być: zmęczenie, postępująca utrata wagi, wysypki, bóle głowy, stany depresyjne, przewlekłe bóle w danym miejscu czy ogólny brak siły i energii. Jest trudniejsze do wykrycia, często potrzebne są dokładniejsze badania obrazowe, takie jak rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa czy nawet biopsja. Pomocne bywa też badanie odpowiednich przeciwciał i badania metaboliczne.
Ostry stan zapalny może wiązać się z wpływem czynników zewnętrznych na organizm, czyli patogenów i urazów, natomiast na ciche zapalenia mogą powstawać z takich przyczyn, jak:
przewlekły stres i nieuwolnione traumy z przeszłości, zwłaszcza jeśli nie pracujesz nad uwalnianiem stresu i zmianą podejścia do stresorów. Stres powoduje wydzielanie kortyzolu przez nadnercza, a powtarzalność tego procesu może wywoływać m.in. stany zapalne.
dieta prozapalna, czyli taka, która zawiera produkty, które mogą wywoływać zapalenia konkretnie u ciebie. U niektórych osób będzie to gluten, u innych kazeina (białko mleczne), cukier czy owoce morza. Warto dokładnie zbadać, które pokarmy wywołują indywidualne reakcje prozapalne. Pamiętaj, że każdy posiłek zjedzony w stresie może być potencjalnie prozapalny.
stosowanie używek, zwłaszcza palenie papierosów i nadużywanie alkoholu.
rozchwiany cykl dobowy, czyli np. zaniedbanie snu w odpowiednich godzinach. Najbardziej regenerujący sen, to ten między godz. 22.00 a północą.
brak ruchu. Ćwiczenia zmniejszają ogólne stany zapalne, poprawiając funkcjonowanie układu immunologicznego i hamując procesy degeneracyjne w organizmie. Nadwaga także może powodować przewlekły stan zapalny w organiźmie.
kontakt z toksynami środowiskowymi.
nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV.
przewlekłe choroby (np. cukrzyca typu II, insulinooporność).
Jeśli twój organizm znajduje się w stanie przewlekłego zapalenia, możesz z czasem zauważyć przyspieszenie procesów starzenia się np. na skórze.
Może to objawiać się:
zmniejszeniem grubości, gęstości i elastyczności skóry
tworzeniem się bruzd i zmarszczek
suchością skóry oraz przebarwieniami i nierównościami skóry
podkrążonymi oczami
powstawaniem trądziku w wieku dorosłym i zmian typu łuszczyca
pojawianiem się widocznych, rozszerzonych naczynek krwionośnych na twarzy
opadaniem owalu twarzy z powodu degeneracji tkanki mięśniowej i kostnej
zmianami kolorytu cery na zażółcony lub poszarzały
opuchlizny, obrzęki
trudności z gojeniem się ran
przerzedzeniem się włosów na skórze głowy
Jest wiele sposobów oddziaływania na ciało, aby niwelować wizualne skutki starzenia się, pamiętaj jednak, że dopóki nie wyleczysz stanów zapalnych i nie usuniesz ich przyczyn, niektóre z nich mogą okazać się mało skuteczne, lub nawet szkodliwe. Wymagają bowiem użycia zasobów organizmu, których w danym momencie możesz mieć za mało. Są to takie zabiegi, jak: radiofrekwencja, dermapen, laser, zabiegi głęboko złuszczające i wszystkie, które naruszają ciągłość skóry. Część z tych zabiegów może być skuteczna, jeśli w twoim ciele nie toczą się procesy zapalne lub autozapalne (autoimmunologiczne).
Jeśli występują u ciebie ciche stany zapalne, możesz przeciwdziałać im na wiele sposobów.
Naucz się reagować na stres. Nie wyeliminujesz go całkowicie ze swojego życia, ale możesz zmienić podejście do niego. Uwalniaj go poprzez czynności, które sprawiają ci przyjemność. Może to być taniec, sport, malowanie czy śpiew. Bardzo pomocne mogą się okazać odpowiednie techniki oddechowe i balansowanie nerwu błędnego. Jeśli masz za sobą traumatyczne przeżycia, dobrym rozwiązaniem będzie psychoterapia oraz praca z ciałem typu TRE i ćwiczenia wg. Aleksandra Lowena. Medytuj, wyciszaj swój umysł. Negatywne myślenie w równym stopniu może ci zaszkodzić, jak inne „fizyczne” czynniki prozapalne.
Zapewnij sobie regularny kontakt z przyrodą, chodź boso po ziemi. Istnieją badania, które wykazały przeciwzapalne działanie „earthingu” czyli uziemiania na organizm. Wystarczy kwadrans dziennie. (Jak ważny jest spacer, czytaj tutaj).
Zadbaj o sen najwyższej jakości. Największą regenerację organizmu daje sen między 22.00 a północą i niestety spanie dłużej nie zastąpi wpływu snu w tych godzinach. Postaraj się spać w przewietrzonej i zaciemnionej sypialni, wyłączaj na noc urządzenia elektromagnetyczne i WIFI. Nie śpij z telefonem komórkowym.
Ważne jest zarówno to co jesz, jak to, czego nie jesz i w jaki sposób jesz. Tak, jak pisałam wyżej, prozapalne pokarmy, to kwestia indywidualna, ale zazwyczaj są to: gluten, kazeina i cukier. Także żywność, której nie potrafisz strawić, jeśli np. nie produkujesz do tego odpowiednich enzymów, lub masz niedokwaszony żołądek (link do artykułu). Każde źle strawione białko jest potencjalnie prozapalne. Jeśli jesz w stresie i pośpiechu, to twój układ nerwowy nie da sygnału do przewodu pokarmowego, jakie enzymy ma wyprodukować i to także będzie jedzenie, które ci zaszkodzi, choćby było jak najzdrowsze.
Wyeliminuj cukry przetworzone z diety. Cukier i nadmiar węglowodanów może przyczynić się do rozchwiania profilu lipidowego, wzrostu procesów miażdżycowych, czyli w skrócie…zapaleń naczyń krwionośnych. Unikaj diety zbyt monotonnej i mało urozmaiconej. Na nadużywanie tych samych produktów organizm potrafi wyrobić sobie alergię, co w konsekwencji przyczyni się do powstawania stanów zapalnych.
Uzupełnij dietę o produkty o działaniu antyoksydacyjnym oraz odpowiednią suplementację. Warto uzupełnić suplementację o: witaminę C, D3, E, astaksantynę, koenzym Q10, glutation, Kwasy omega – 3, probiotyki, kurkuminę, DMSO (dimetylosulfotlenek), bromelainę, probiotyki, boswellię (kadzidłowiec), bajkalinę i wąkrotę azjatycką oraz ashwagandę. Większość z tych składników powinny być także obecne w produktach pielęgnujących twoją skórę. Jeśli nie wiesz, które z tych suplementów będą najlepsze dla ciebie, skonsultuj się ze swoim naturoterapeutą lub dietetykiem. Według badań dr. Davida Sinclair poprzez odpowiednią suplementację możesz zatrzymać i odwracać procesy starzenia komórkowego, są to np. NMN (nikotynamidomononukleotyd), resweratrol, kwercetyna, fisetyna i witamina K2. Warto jednak zagłębić się w literaturę naukową, żeby poznać działanie i odpowiednie dawkowanie tych substancji.
Zapewnij sobie ruch, ale taki, który sprawia ci przyjemność. Jeśli stresuje cię siłownia, to zrezygnuj z niej i np. zacznij biegać. Jeśli nie lubisz intensywnego ruchu, spaceruj lub ćwicz jogę. Stresujący ruch to taki, który produkuje nadmiar kortyzolu i znów…zwiększysz reakcje zapalne organizmu. Intensywny ruch przenieś na poranne godziny, żeby nie prowokować nadmiernej produkcji kortyzolu. Jeśli ćwiczysz w późnych godzinach, możesz mieć problem z wydajnością snu, a rano nie mieć siły na wstawanie z łóżka.
Stosuj post przerywany, czyli taki, kiedy przerwa między ostatnim a pierwszym posiłkiem wynosi 16 godzin. Unikaj podjadania pomiędzy posiłkami.
Jeśli procesy starzenia są widoczne na twojej twarzy, naucz się jogi twarzy i automasażu twarzy oraz odpowiedniej naturalnej pielęgnacji. Zapraszam cię na Ig @twarzologia, tam pojawiają się treści związane z urodą, zdrowiem i działaniami anty-aging, a także warsztatami pracy z twarzą.
Wszystkie wymienione wyżej działania będą hamować ciche stany zapalne, mogą też zapobiegać ich powstawaniu. Pamiętaj jednak, że jeśli sygnały z organizmu niepokoją cię lub czujesz nagły i ostry ból, priorytetem jest wizyta u lekarza, szeroka diagnostyka i leczenie farmakologiczne. Skuteczne leczenie inflammaging może stać się kluczowym elementem medycyny przyszłości, kierującej się nie tylko leczeniem chorób, ale także zapobieganiem procesom związanym z wiekiem.