Z pewnością słyszałeś/aś o negatywnym wpływie korzystania z ekranów przed pójściem spać, ogromnym znaczeniu światła dziennego oraz korzyściach płynących z dbania o właściwy rytm okołodobowy? Wszystko to ma duży wpływ na nasze zdrowie, a w tym także na nasz nastrój. Jeśli jeszcze nie przekonałeś/aś się na własnej skórze, jak ważne są powyższe kwestie w satysfakcjonującym funkcjonowaniu na co dzień zachęcam do wyrobienia sobie nowych nawyków.
Analizując wpływ ekspozycji na światło na nasze zdrowie warto rozdzielić tutaj dwie składowe: ekspozycja na światło dzienne oraz ekspozycja na ciemność w nocy. Co do tej drugiej, dorosłość jest okresem w którym najczęściej poświęcamy nocne godziny na używanie elektroniki, jak również na korzystanie ze sztucznego światła. Nie każdy docenia także wagę spędzania czasu na świeżym powietrzu, dzięki któremu możliwe jest otrzymanie odpowiedniej dla zdrowia dawki światła słonecznego.
Dla naszego organizmu informacja o dopływie światła reguluje pracę wszystkich tkanek, tak więc bardzo istotne jest dbanie o właściwy rytm okołodobowy.
I może kogoś tu zaskoczę, ale korzystanie ze światła słonecznego przez szyby okien nie przynosi takich efektów jak wyjście na dwór. Światło dzienne musimy łapać bezpośrednio!
Jak podaje dr Joanna Podgórska, ekspozycja na światło słoneczne budzi organizm do życia, powoduje uwolnienie neuroprzekaźników i zdrowej ilości kortyzolu, które to prowadzą do zdobycia energii potrzebnej do pracy. Jeśli jest ładna pogoda wystarczy kilka minut na dworze, czas ten musimy wydłużyć o dodatkowe kilka minut przy zachmurzonym niebie.
Nie dla wszystkich, jednak dla pokaźnej grupy osób, letnie miesiące, które obfitują w długie godziny światła dziennego korelują z lepszym samopoczuciem. Nie bez powodu w sezonie jesienno-zimowym, gdy dni są krótkie, ludzie częściej odczuwają obniżony nastrój. Związek czasu spędzonego na dworze ze zdrowiem psychicznym okazuje się być na tyle silny, że spacery stanowią jedno z wielu głównych zaleceń w walce z zaburzeniami nastroju. (O tym jak stan zapalny wpływa na psychikę, przeczytaj tutaj).
Ekspozycja na światło słoneczne, przebywanie w naturalnym środowisku (najlepiej w otoczeniu zieleni) oraz aktywność fizyczna to trzy istotne czynniki w utrzymaniu zdrowia psychicznego.
Rytm dnia i nocy, który oddziałuje na funkcjonowanie poszczególnych układów naszego organizmu, wpływa także na nasz nastrój i warunkuje chęci do działania. Naturalne światło daje możliwość wytwarzania serotoniny, która to z kolei wpływa na wydzielanie melatoniny, niezbędnej do efektywnej regeneracji organizmu. Im mniej światła, tym większe uwalnianie melatoniny i sygnał dla organizmu, aby przejść w stan czuwania.
Nie zapominajmy, że niezaprzeczalną korzyścią ekspozycji na światło słoneczne jest także witamina D, której to ilość w naszym organizmie możemy zwiększać dzięki regularnym wyjściom na dwór.
Istotne jest, aby pamiętać o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej podczas „słonecznych kąpieli”.
Źródła: