Zaburzenia rytmu serca często wywołują niepokój o stan jednego z najważniejszych narządów w naszym organizmie. Zwykle podejrzewamy, że coś musi się dziać z samym sercem, skoro występują takie objawy. Ale mechanizm powstawania arytmii jest bardziej złożony i choć oczywiście stan serca również ma na to wpływ, to bardzo często prawdziwa przyczyna nie leży w samym układzie krążenia.
Arytmie to jeden z częstszych problemów zgłaszanych zarówno w gabinecie kardiologa jak i lekarza rodzinnego. Zwykle leczenie koncentruje się na łagodzeniu objawów, a w przypadku niektórych arytmii leczeniu zabiegowym, czyli ablacji. Poszukiwanie przyczyn zwykle ogranicza się do wykluczenia istotnych chorób serca i rzadko bierzemy pod uwagę inne przyczyny tych dolegliwości.
Paradoksalnie w większości przypadków czynniki, które wywołują napad arytmii lokalizują się poza sercem i właśnie dojście do źródła problemu może całkowicie uwolnić od niepokojących objawów bez konieczności przewlekłego przyjmowania leków.
Jeśli występują u Ciebie problemy związane z żołądkiem lub przełykiem, takie jak odbijanie, pieczenie w przełyku, bóle i napięcia w górnej części brzucha po posiłkach lub w sytuacjach stresowych, to może to oznaczać konkretne schorzenia przewodu pokarmowego. Mówimy tu o refluksie żołądkowo - przełykowym, chorobie i stanach zapalnych żołądka, czy przepuklinie rozworu przełykowego, które mogą być przyczyną arytmii!
Wiąże się to między innymi z bliskością anatomiczną - przełyk leży tuż za lewym przedsionkiem serca, a żołądek od serca oddziela jedynie cienka warstwa mięśnia przeponowego.
Jeszcze ważniejszym czynnikiem są odruchy w obrębie autonomicznego układu nerwowego, który zarządza pracą naszych narządów wewnętrznych, np. podrażnienie żołądka może wywoływać zaburzenia w regulacji pracy serca, czego konsekwencją może być arytmia.
Serce nie wisi w próżni. Jego położenie w klatce piersiowej jest stabilizowane przez więzadła łączące osierdzie (worek otaczający serce) z różnymi strukturami anatomicznymi:
Ich stan ma bezpośredni wpływ na pracę serca. Jeśli ciało jest nadmiernie napięte w tych okolicach, może to ograniczać naturalny ruch serca, a w ekstremalnych przypadkach także wywoływać arytmię.
Ważne też będą okolice struktur bezpośrednio związanych z unerwieniem serca:
Tu wrażliwość na podrażnienia i napięcie będzie jeszcze większa.