Zmarszczki, przebarwienia, bruzdy, przerzedzające się brwi i rzęsy, wypadanie włosów, to wbrew pozorom nie objawy starzenia, tylko sekretny język twojego organizmu. Każda zmiana pojawiająca się na twojej twarzy, komunikuje Ci o niedomaganiach organów wewnętrznych. Pierwsza część artykułu (tutaj). opisuje analizę górnej połowy twarzy. W poniższym wpisie dowiesz się, o tym, co o stanie twojego zdrowia mówi nos, policzki, okolica ust i żuchwa.
Jeśli na grzbiecie twojego nosa pojawiają się zmarszczki, może to oznaczać wpływ alergii na organizm. Wiele zmarszczek na grzbiecie nosa może mówić o obniżeniu libido i nadmiernym stresie.
Przebarwienia na nosie (blisko strefy oczu) mówi o potrzebie zbadania organów płciowych.
Zaczerwieniona skóra wokół nosa może oznaczać niedobór magnezu.
Biały czubek nosa może być sygnałem choroby wrzodowej albo niedostatecznym wydzielaniu soków trawiennych w żołądku lub zaburzeń krążenia krwi. Czerwony czubek nosa może wskazywać na stany zapalne i podrażnienia śluzówki żołądka.
Wypryski na nosie, to często znak niedoboru witamin z grupy B, nietolerancji pokarmowych.
Powiększona kostka w środkowej części nosa to znak, że musisz bardziej dbać o wątrobę, trzustkę i jelito cienkie.
Stale zaczerwienione skrzydełka nosa, to znak, że w twoich oskrzelach jest przewlekła infekcja, którą trzeba usunąć.
Wypryski na policzkach mogą świadczyć o reakcjach alergicznych, zwłaszcza na nabiał i zboża. Może to też być po prostu sygnał o braku wystarczającej higieny w tym miejscu, zwłaszcza jeśli często przykładasz telefon do twarzy lub dotykasz twarz dłońmi. Okolica policzków zazwyczaj wygląda niekorzystnie u osób, które palą papierosy.
Przebarwienia mogą ostrzegać przed problemami z płucami. Wszelkie zmiany i asymetrie tego obszaru mogą oznaczać problemy metaboliczne i słabszą wydolność organizmu.
Pogłębione bruzdy nosowo – wargowe mogą mówić o zaburzeniach pracy wątroby, trzustki i jelit oraz o nadmiarze cukru, pszenicy i mleka w diecie. Wyraźniejsza zmarszczka z prawej strony może sygnalizować problem z wątrobą, a po lewej: z trzustką i metabolizmem węglowodanów. Jeśli te bruzdy sięgają aż do brody, to sygnał przeciążenia organizmu stresem.
Rejon między nosem a ustami, może dawać sygnały o zaburzonej gospodarce hormonalnej. „Zmarszczki palacza” często oznaczają niedobór estrogenów, a „wąsik” u kobiet może być oznaką zaburzenia gospodarki testosteronu.
Górna warga reprezentuje jelito cienkie, dolna: jelito grube.
Obrzęki ust mogą wskazywać na problemy z wypróżnieniem, a często pękające usta – skłonności do polipów w jelitach.
Niewyraźna linia ust, to tendencja do słabego trawienia.
Kolor ust również ma znaczenie: ciemny, prawie brązowy, oznacza zastoje w jelitach oraz procesy gnilne. Zażółcone, to ryzyko zaburzeń gospodarki lipidowej. Sine usta, to znak niedotlenienia organizmu.
Pękające kąciki ust, to oznaka niedoborów witamin z grupy B, żelaza. Spierzchnięte wargi to sygnał, że potrzebujesz pić więcej wody. Wypryski nad górną wargą u kobiet, mówią o zbliżającej się owulacji lub nadchodzącej miesiączce.
Mówi się, że podbródek reprezentuje okolice macicy i prostaty. Zmiany skórne na brodzie żuchwie oraz nadmierne owłosienie w tym miejscu u kobiet może być sygnałem nierównowagi hormonalnej i wskazane są dokładne badania. Regularne występowanie wyprysków w okolicy żuchwy może ostrzegać przed ryzykiem zespołu jajników policystycznych.
Podwójny podbródek występuje u osób z nadwagą, ale także przy problemach z postawą lub w związku z chorobami tarczycy. Może też być skutkiem zbyt częstego chodzenia na szpikach.
Jeśli od jakiegoś czasu cera jest zażółcona, może być to znak pojawiających się problemów z wątrobą, woreczkiem żółciowym i trzustką lub śledzioną.
Zbyt blada, to znak, że trzeba wykluczyć anemię i niedociśnienie. Oznacza też niski poziom energii, brak witalności, wychłodzenie, słabe ukrwienie skóry.
Podobnie skóra poszarzała i matowa – oznacza ogólny spadek sił życiowych, niedotlenienie, brak ruchu i niekorzystne nawyki lub brak snu.
Zbyt zaczerwieniona może świadczyć o wpływie alergenów i problemach naczyniowych. To także znak „przegrzanej wątroby”, nadmiaru nierozładowanych emocji złości i agresji, a czasem sygnał nadciśnienia.
Skóra twarzy, która jest nadmiernie wilgotna i tłusta, może oznaczać nadmiar wilgoci i śluzu w organizmie. Często występuje w parze z cellulitem, flegmą w nosie, zatokach i gardle. Wskazuje to na potrzebę zmiany diety, zwłaszcza wykluczenie przetworów mlecznych, pszenicy i cukru oraz potrzebę „osuszenia” organizmu przez odpowiednie kuracje ziołowe.
Nie przejmuj się, jeśli znajdziesz u siebie wiele z powyższych oznak. Zazwyczaj to dopiero sygnały nadchodzących problemów zdrowotnych, zwłaszcza jeśli występują od niedawna. Potraktuj to jako komunikat od ciała i zaopiekuj się sobą. Dobrym wyborem będzie skorzystanie z pomocy lekarza, który skieruje Cię na odpowiednie badania, ale także potrafi wykryć wczesne niedomagania narządów poprzez np. badania z pulsu i języka oraz zastosuje akupunkturę i zaleci Ci odpowiednie kuracje ziołowe. (Więcej o ziołach, czytaj tutaj).
Jeśli zaś dręczą Cię powyższe sygnały ciała pod kątem estetycznym, zainteresuj się naturalnymi sposobami wspierania urody. Naucz się masować swoją twarz, stosować akupresurę, samodzielnie tworzyć maseczki, ćwiczyć mięśnie twarzy. Używaj ekologicznych kosmetyków, także tych kolorowych.
Obserwuj moje kolejne artykuły i profil Ig @twarzologia, gdzie przeczytasz o naturalnych metodach wspierania zdrowia i urody. Będę tam zapowiadać warsztaty, na których nauczysz się naturalnego dbania o swoją twarz.
I pamiętaj, żeby wszystkie powyższe informacje traktować jako wskazówki. Jeśli zauważysz niepokojące objawy, nie działaj na własną rękę. Autodiagnoza nie powinna zastępować tradycyjnej diagnostyki i wizyty u lekarza oraz badań medycznych. Nie ignoruj informacji, które daje Ci twoje ciało. Być może proste zmiany, które zastosujesz, zapobiegną późniejszym problemom ze zdrowiem.