Jeśli myślisz, że nic nie może Cię już bardziej zaskoczyć na temat Twojego ciała, ale jesteś gotowa na praktyczne wskazówki dotyczące oddawania moczu i wypróżniania się, ten artykuł jest na pewno dla Ciebie.
Jak wiadomo nasze ciało ludzkie to skomplikowany zestaw procesów fizjologicznych, które utrzymują zdrowie i dobre samopoczucie. Wśród tych procesów oddawanie moczu oraz stolca odgrywają kluczową rolę w eliminacji produktów odpadowych oraz utrzymaniu funkcji organizmu.
Zrozumienie znaczenia zdrowego oddawania moczu oraz stolca może dostarczyć wglądu w to, w jaki sposób te funkcje wpływają na nasze życie.
Zacznijmy, więc od mikcji- czyli od oddawania moczu. Częstotliwość wizyt i ilość oddawania moczu zależy od Nas samych jak i od ilości podaży płynów przyjętych w ciągu dnia. Możemy tu przytoczyć dwie sytuacje, które mają miejsce często w naszym życiu:
Co więcej, przepełniony pęcherz zmusza nas często do zaciskania mięśni dna miednicy by nie popuścić moczu mimowolnie. Konsekwencją takiego powtarzającego się zachowania jest bardzo często nadmierne napięcie dna miednicy – które powoduje bolesne współżycie, brak odczuwania orgazmów oraz nasilająca się niechęć do seksu.
Warto wtedy zadbać o rozluźnienie dna miednicy - poprzez rozciąganie nóg, kręgosłupa, a także dobieranie pozycji odciążających po ciężkim dniu (z jogi może być to pies z głową w dół), jeśli to nie przynosi rezultatów jakich byś się spodziewała- udaj się do fizjoterapeuty uroginekologicznego.
2. Pijesz małą ilość wody, ale Twoje wizyty w toalecie są bardzo częste. Wydaje Ci się, że cały czas nie oddałaś moczu do końca i po wyjściu z toalety czujesz parcie na pęcherz? Przy takiej sytuacji, chcemy wydusić z siebie choć jedną kroplę, gdyż mamy cały czas wrażenie, że coś tam jest. Takie parcie, zwiększa ciśnienie śródbrzuszne na nasze kobiece narządy rodne, co w przyszłości skutkuje obniżeniem narządów rodnych lub ich wypadaniem. Postaraj się popracować nad relaksacją całego ciała. Jak to zmienić?
Podczas defekacji i oddawania moczu rozluźnij mięśnie twarzy, nie spiesz się i nie napinaj mięśni brzucha - daj sobie czas.
Spróbuj wprowadzić regularne sesje jogi oraz stretchingu, aby rozluźnić układ nerwowy. Relaksacja jest niezbędna, jeśli napięcie spoczynkowe mięśni dna miednicy jest wysokie, może mieć to wpływ na cewkę moczową a w konsekwencji pojawiają się problemy z prawidłowym opróżnieniem pęcherza. (Więcej o nadmiernym napięciu mięśni Kegla, tutaj).
Defekacja, czyli oddawanie kału, jest równie istotnym procesem dla utrzymania zdrowia.
Regularne oddawanie stolca pomaga zapobiegać zaparciom oraz hemoroidom.
Opóźnianie lub ignorowanie tej potrzeby może prowadzić do poważnych powikłań, przeciążenia i osłabienia mięśni dna miednicy, przez ból w obrębie odbytu, uczucia kłucia a w konsekwencji obniżeniem narządów.
Do defekacji potrzebny jest stołeczek pod nogi, dzięki któremu dochodzi do pełnego rozluźnienia mięśni dna miednicy. Dzięki niemu ulepszamy proces wypróżniania i zmniejszamy parcie na dno miednicy. Chroni nas to przed zaleganiem moczu, parciami naglącymi, szczeliną odbytu, a także przed nadreaktywnym pęcherzem.
Dbaj o siebie.