Czy znasz chwile, kiedy po nieprzespanej nocy chętniej sięgasz po kubek z kawą? A do tego Twoje myśli stale krążą wokół słodyczy? Może chcesz zmienić swoje nawyki żywieniowe, ale jakiś ukryty czynnik sabotuje Twoje starania? Wiele badań wskazuje, że to właśnie zaburzenia snu mogą być odpowiedzialne za wyżej wymienione sytuacje.
Sen jest niezbędnym elementem do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Kiedy śpimy zachodzą procesy naprawcze i konsolidacja pamięci. Sen sprzyja także obniżeniu poziomu lęku i regulacji emocji. Po przespanej nocy jesteśmy bardziej skłonni do podejmowania aktywności fizycznej.
Ponadto, eksperci podkreślają, że prawidłowy sen jest kluczowym czynnikiem do pracy nad postawami prozdrowotnymi.
Poniżej przekonasz się, jak ważną rolę odgrywa on w regulacji zachowań żywieniowych. (Świadome jedzenie - jak może zmienić Twoje życie i odżywianie, czytaj tutaj).
Dostępne źródła pokazują, że osoby śpiące źle lub krócej spożywają nawet do 314 kcal na dobę więcej, niż osoby z prawidłowym snem.
Zmęczenie powoduje, że nasz organizm szuka źródeł energii, jakim często w tym przypadku jest niekoniecznie odżywcze, ale wysokokaloryczne jedzenie.
Ludzie z zaburzonym snem są bardziej skłonni do przyjmowania produktów bogatych w węglowodany, ubogich w błonnik, o wysokiej zawartości tłuszczów. Spożywają również więcej kofeiny.
W grupie osób śpiących niewystarczająco długo obserwuje się skłonność do jedzenia posiłków nieregularnie i większą chęć do sięgania po przekąski.
Według dostępnych danych, ograniczenie snu prowadzi do aktywacji ośrodków w mózgu, które promują poszukiwanie i spożywanie posiłków postrzeganych jako nagroda.
Nadmierna podaż energii z pożywienia u ludzi śpiących krócej, wynika także z wydłużonego czasu w którym pozostają w stanie czuwania. Tym samym mają więcej okazji do jedzenia.
Przy niedoborze snu wzrasta wydzielanie greliny, czyli hormonu głodu. Zmniejsza się natomiast wydzielanie hormonu sytości, czyli leptyny.
Może to wyjaśniać chęć nadmiernego spożywania jedzenia po nieprzespanej nocy.
Zadbaj zatem o dobry sen, a osiągniesz co najmniej dwie korzyści- brak zmęczenia i lepszą kontrolę nawyków żywieniowych. (Jak wprowadzić zdrowy styl życia, czytaj tutaj).