Czy zdarza ci się obudzić rano dokładnie o tej samej godzinie, co poprzedniego dnia, odruchowo udać się do łazienki, by wykonać dokładnie ten sam poranny rytuał, który wykonujesz codziennie? Zapewne tuż po tym wyciągasz ulubiony kubek, parzysz kawę, ubierasz się, wychodzisz do pracy i nim się obejrzysz, dzień mija, a Ty odczuwasz wieczorem dokładnie to samo, co wczoraj- zmęczenie, napięcie i niepokój? Jeśli tak, to być może istnieje dla Ciebie rozwiązanie, które Cię zaskoczy.
Istnieją techniki oddechowe, które mogą pomóc Ci w obniżeniu częstotliwości fal mózgowych i poprawie ogólnego samopoczucia. Ale zanim weźmiesz głęboki oddech, pozwól, że wprowadzę Cię w świat zaskakującej metody oddechowej.
SOMA Breath to nie żadna magiczna pigułka, to prosta technika oddechowa, której każdy może nauczyć się w zaledwie kilka minut. Jednak jej wpływ na nasz organizm i umysł jest niezwykle fascynujący.
Technika ta koncentruje się na kontroli oddechu przez wydłużanie faz wydechu. Działając w ten sposób SOMA Breath pomaga obniżyć częstotliwość fal mózgowych, co może wpłynąć na polepszenie samopoczucia. Jest to szczególnie przydatne dla osób, które cierpią na nadmierny stres, bezsenność lub inne problemy emocjonalne.
Warto podkreślić, że SOMA Breath nie wymaga skomplikowanego sprzętu ani specjalistycznego szkolenia. Możesz wypróbować tę technikę w zaciszu swojego domu. Chociaż brzmi to zbyt prosto, by było prawdziwe, jej efekty mogą być naprawdę zadziwiające.
SOMA Breath opiera się na idei, że kontrolowany oddech może wpłynąć na nasz stan emocjonalny.
Poprzez wydłużanie wydechu, aktywujemy układ przywspółczulny, co prowadzi do relaksu i obniżenia poziomu stresu. W rezultacie nasza psychika i mózg pracują w harmonii, a częstotliwość fal mózgowych spada do poziomu, który sprzyja spokojowi i klarowności umysłu.
Możemy kierować swoim organizmem, aby pozbyć się lęku, napięcia, czy poczuć odprężenie.
Sposób, w jaki oddychamy, ma ogromny wpływ na nasze ciało i umysł. Choć wydaje się to oczywiste niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego jak szybko nasze czynności życiowe ulegają zmianie pod wpływem kontrolowanego oddychania.
W naszej kulturze skupianie się na oddechu nie jest popularne. Zupełnie inaczej sprawa ma się na wschodzie, gdzie oddychanie jest istotnym aspektem większości praktyk medytacyjnych. Kontrola oddechu, lub tzw. rozszerzenie oddechu nazywane „Prana-Yama” (pranajama) to zestaw technik oddechowych, których celem jest bezpośrednia i świadoma regulacja jednego lub kilku parametrów (np. częstotliwości, głębokości, proporcji) oddechu.
Jak nieco „mistyczne” techniki w rzeczywistości wpływają na funkcjonowanie naszego ciała?
Powszechnie wiadomo, że kontrola oddechu ma korzystny wpływ na zdrowie człowieka, na dobre samopoczucie, relaksację i redukcję stresu. Taka kontrola, w dużym skrócie, polega na spowolnieniu oddechu.
Podczas gdy szybkie tempo oddychania powiązane jest ze stresem i lękiem, wolniejsze tempo wiąże się ze zmniejszeniem lęku i pobudzenia, przy jednoczesnym zwiększeniu komfortu, pozytywnej energii i przyjemnym samopoczuciu.
Dodatkowo zmiana „normalnego”, czyli nieregulowanego świadomie oddychania, na kontrolowane oddychanie brzuszne prowadzi do obniżenia napięcia i niepokoju, depresji i odrzucenia, czy zmniejszenia uczucia gniewu i wrogości oraz dezorientacji.
Nasz mózg kieruje reakcjami, nad którymi trudno nam zapanować, ale możemy podjąć próbę, wpłynięcia na samopoczucie stosując proste środki: zwalniając oddech, kontrolując jego rytm, oddychając nosem do brzucha. Są to trzy podstawowe zasady SOMA Breath.
Oddychanie do brzucha, czyli oddychanie przeponowe „włącza” układ parasympatyczny, dzięki czemu uspokaja się system nerwowy i emocje, tętno zwalnia, ciśnienie krwi obniża się, a poziom odprężenia wzrasta. Oddech jest subtelnym związkiem między ciałem a umysłem. Podczas oddechu przeponowego częstotliwości fal mózgowych zwalnia, a umysł się wycisza.
Wyróżniamy pięć głównych typów fal mózgowych w kolejności od fal o najniższej częstotliwości:
Różnią się one między sobą częstotliwością, czyli liczbą drgań pojawiających się w ciągu sekundy. Częstotliwości fal mózgowych są mocno związane z dobrostanem człowieka. Równowaga różnych częstotliwości zapewnia harmonię i równowagę psycho-fizyczną oraz świadczy o dobrym balansie między pracą, aktywnością a odpoczynkiem.
Fale beta
Fale mózgowe beta występują w stanie czuwania i aktywności, czyli w codziennym życiu. Są one charakterystyczne dla silnie zaangażowanego umysłu. U osoby, która aktywnie rozmawia lub koncentruje się na swojej pracy, dominują fale beta. Sprzyjają koncentracji na zadaniu. Im wyższa częstotliwość fal beta, tym bardziej mózg jest aktywny. To w falach beta mózg koncentruje się na informacjach docierających z naszych głównych zmysłów. Fale beta sprzyjają kontroli emocji, myśleniu analitycznemu i zdolnościom sprawnego czytania i mówienia. Są bardzo użyteczne przy wystąpieniach publicznych.
Natomiast jeśli przebywasz zbyt długo pod wpływem fal beta, możesz odczuć zwiększone napięcie mięśni i podwyższenie ciśnienia krwi. Częsta jest też drażliwość i agresja.
To dlatego, że fale beta w nadmiarze są powiązane ze stresem, zdenerwowaniem oraz irytacją. Czasami falom beta o wysokiej częstotliwości towarzyszy ekscytacja, która jest pozytywną emocją, jednak ona również jest wyczerpująca dla organizmu. Warto wtedy zadbać o to, by obniżyć napięcie i wyciszyć umysł, schodząc do niższych częstotliwości fal beta, a najlepiej przywracając obecność fal alpha.
Fale alpha
Ta częstotliwość fal mózgowych jest typowa dla stanu relaksu i odpoczynku. Fale alfa reprezentują brak pobudzenia. Są kojarzone z czasem wolnym i relaksem. Sugeruje to, że ćwiczenia oddechowe pozwalają zwiększyć aktywność umysłową przy jednoczesnym zachowaniu spokoju i jasności umysłu.
Fale alpha pojawiają się, kiedy się wybudzamy, zanim zaśniemy oraz kiedy leżymy z zamkniętymi oczami i oddychamy głęboko. Są też obecne, kiedy zaczynamy sesję medytacyjną lub oddechową. Przy falach alpha jesteśmy zrelaksowani, ale w pełni świadomi otoczenia. Osoby zestresowane i zaniepokojone mają często obniżoną amplitudę fal alpha, a kiedy fale alpha są emitowane w niewielkim stopniu, pojawia się obniżony nastrój, a nawet depresja. Z kolei zwiększanie obecności tych fal sprzyja walce ze stresem.
Fale alpha mają też powiązanie z kreatywnością, rozluźnieniem, odprężeniem i pozytywnym myśleniem.
Fale alpha charakterystyczne są dla stanów:
Wielu ludzi celowo wprowadza swój mózg w stan alpha, aby się wyciszyć i zregenerować. Aby to zrobić, warto przebywać w ciszy i odciąć się od innych zakłócających nasz spokój bodźców. Można wprowadzić się w stan alpha poprzez zamknięcie oczu, skupienie na oddechu i wyciszenie umysłu. Możesz wyobrazić sobie, iż Twój umysł jest tak cichy i spokojny jak płaska tafla jeziora i mruczeć wydychając powietrze.
Fale theta
Fale mózgowe o częstotliwości theta występują najczęściej na pograniczu jawy i snu, w fazie snu REM lub kiedy jesteśmy w stanie głębokiego relaksu. Są także obecne podczas medytacji, stanu hipnozy i transu oddechowego.
Przy tej częstotliwości ciało jest w stanie głębokiego rozluźnienia, ale pozostajemy świadomi.
Gdy w mózgu dominują fale theta, mogą powstawać bardzo kreatywne myśli, wizualizacje, idee. Umysł jest wówczas chłonny jak gąbka.
Ta częstotliwość pomaga też w przywoływaniu wspomnień, fantazji i skojarzeń, toteż fale theta pojawiają się w naszym mózgu na przykład podczas twórczych wizualizacji i relaksacji oraz prowadzonych medytacji z oddechem. W tym stanie można m.in. zaobserwować wyraźne obniżenie, jeżeli niecałkowity zanik percepcji zmysłowej, oraz zdolność do kontrolowania bólu fizycznego.
Mamy ograniczoną zdolność kontrolowania naszych fal mózgowych, jednak dzięki wiedzy odnośnie tego jak zachowuje, się nasz mózg podczas konkretnych czynności możemy mieć wpływ na większą równowagę tych fal. Zbyt długie pozostawanie w stanie nieustającej aktywności, stres i przemęczenie spowodują nagromadzenie się w naszym mózgu fal beta. Dla zrównoważenia tego stanu oraz zachowania poczucia harmonii wewnętrznej powinniśmy dbać, aby wywoływać w naszym mózgu także fale alpha i theta. Możemy to zrobić praktykując medytacje, zwłaszcza te skupiające się na oddechu, wizualizację, medytacje prowadzone czy włączając muzykę relaksacyjną (np. z odgłosami natury) czy wywołująca niskie częstotliwości (w tym tzw. biały szum). Nie zapominajmy także o zbawiennym dla naszego zdrowia fizycznego i mentalnego śnie, podczas którego możemy dostarczyć organizmowi potrzebną dawkę fal delta.
Proste porady jak oddechem zoptymalizować pracę mózgu:
SOMA Breath to prosty, ale zaskakująco skuteczny sposób na obniżenie częstotliwości fal mózgowych i poprawę samopoczucia. Wystarczy kilka minut dziennie, aby odkryć, jak zmiana oddechu może wpłynąć na nasz umysł i emocje. Jeśli zmęczenie i stres są twoimi codziennymi towarzyszami, warto spróbować tej techniki. Nie jest to żadne magiczne rozwiązanie, ale może okazać się jednym z kluczy do spokojniejszego umysłu i lepszego życia. Odkryj Soma Breath i daj swojemu mózgowi to, czego naprawdę potrzebuje. Więcej przeczytaj tutaj.